מעוניין בסיוע בניהול עמותה?

  מאשר קבלת עדכונים במייל

  אישור ניהול תקין

  מהו אישור ניהול תקין? מדוע בשנים האחרונות עמותות אינן יכולות להסתדר בלעדי אישור ניהול תקין ומדוע רשם העמותות כל כך מעוניין שיהיה לכמה שיותר עמותות אישור ניהול תקין?

  הרקע לאישור ניהול תקין

  המושג אישור ניהול תקין נולד בשנת 1995 עם היכנסו של עוה"ד עמירם בוגט לתפקידו כרשם העמותות, חדר אט אט לעולם העמותות, עד שהיום אין כמעט עמותה בארץ שהמושג אישור ניהול תקין זר לה, חלקן מצליחות ליישר קו עם הדרישות המתחדשות על מנת שיזכו לקבל אישור ניהול תקין, וחלקן נאלץ להתקיים עם ה"כתם" שאין להן אישור ניהול תקין.
  בתפקידו כרשם העמותות הבין עוה"ד בוגט מהר מאוד, כי עולם העמותות עלול להיות מנוצל לביצוע עבירות על החוק, שכן בתקופה זו לא ניתן היה לאכוף באמת על מנהלי עמותות לציית לחוק ולרגולציה של עולם העמותות. עמותה יכלה בקלות רבה לשמש עבריינים כפלטפורמה להסוואת כספים והלבנתם.

  בעייתו העיקרית של רשם העמותות הייתה, שעמותות לא נוהלו על פי רוב, בהתאם להוראות חוק העמותות, שקבע דרכי התנהלות נדרשים מישות משפטית הנקראת עמותה, אך לא היו בו מספיק כלים לביצוע רגולציה בעולם העמותות, וכך יצא שכל אחד יכול היה לעשות בחשבונות העמותה, בה הוא חבר, כברכושו הפרטי. במציאות זו, לא רק זה שכספי תרומות לא נוהלו תחת פיקוח ובקרה ראויה, אלא באופן פרדוקסאלי, כספי המדינה בעצמה, אשר העבירה לעמותות אלו תקציבים רבים מקופתה, נכחה לגלות שאין לה דרך לבקר באופן נאות את הגעת הכספים ליעדם ולייעודם, ואין לה דרך חוקית לאכוף את חוק העמותות על מנהלי עמותה סוררים.

  אישור ניהול תקין – חריג במדינה דמוקרטית

  עקרון החוקיות במדינה דמוקרטית קובע כי רשות מנהלית, אינה יכולה לעשות פעולה מסוימת ללא הוראה כתובה בחוק, זאת להבדיל מאדם פרטי שיכול לעשות פעולות רבות, אלא אם כן יש חיקוק מפורש שאוסר זאת עליו. אולם למרות עקרון החוקיות, הצליח רשם העמותות, לחייב כל עמותה בקבלת אישור ניהול תקין, למרות שאישור זה לא נקבע בחוק ואף לא בתקנות של השר הממונה (שר המשפטים). כך שבאופן חריג במדינה דמוקרטית, חויבו כל העמותות בקבלת אישור ניהול תקין לצורך קבלת תקציבים.

  מהו אישור ניהול תקין?

  אישור ניהול תקין מאשר כי עמותה הגישה מסמכים בסיסיים לרשם העמותות, כמו פרוטוקול שנתי של האסיפה הכללית, דו"ח מבוקר ע"י רואה חשבון (בהתאם לגובה התקציב השנתי של העמותה), דו"ח מילולי וכו´.
  הגשת מסמכים אלו הינה הראי של העמותה. המסמכים שמוגשים לצורך קבל אישור ניהול תקין מציגים לעין כל מי הם הנהנים מפעילות העמותה, מיהם מקבלי ההחלטות בעמותה, לאן מופנים כספי העמותה וכו´.
  עכשיו תוכלו להבין מדוע לרשם העמותות חשוב מאוד שלכמה שיותר עמותות יהיה אישור ניהול תקין. זו הדרך היחידה שלו לאכוף את חוק העמותות, ולבצע במקרים חריגים, של התנהלות לקויה, הרמת מסך כנגד מנהלי העמותה ו/או חבריה ולחייבם באופן אישי במחדלי העמותה.

  מדוע לא ניתן להסתדר היום ללא אישור ניהול תקין?

  קבלת אישור ניהול תקין, הינה כאמור הערובה לקבלת תקציבים מהמדינה, כך שעמותה שלא תציג אישור ניהול תקין לא תקבל תקציבים, לא ממשרדי ממשלה ולא מרשויות מקומיות, גם אם  פעילותה תהיה ברוכה והכרחית ככל שתהיה.
  מאחר ואישור ניהול תקין הינו דרך לבדוק האם עמותה עומדת בסטנדרטים ציבוריים תקינים, יותר ויותר בעלי הון ותורמים מתנים את תרומותיהם בהצגת אישור ניהול תקין.
  כך נוצר מצב שעמותה אינה יכולה לשרוד לאורך זמן ללא אישור ניהול תקין.

   לסיכום ניתן לומר שקבלת אישור ניהול תקין, היא דרך כמעט יחידה להבטיח את שרידותה של עמותה, והיא היא זו שאוכפת על כל עמותה התנהלות תקינה, חוקית וציבורית.

  על מה חשוב להקפיד בהגשת המסמכים לקבלת אישור ניהול תקין?

  מעוניין בסיוע בניהול עמותה?

   מאשר קבלת עדכונים במייל

   להעניק שירות איכותי

   ישנה ביורוקרטיה רבה המשפיעה על ניהולה התקין של עמותה. כדי שתוכלו לראות את האור ולצאת מסבך הביורוקרטיה, כל שעליכם לעשות הוא לפנות אל המרכז לניהול עמותות. צוות עובדי המרכז יסייעו בכל בעיה ויענו על כל שאלה – בזמינות גבוהה ובמקצועיות רבה.

   לחתור לעתיד טוב יותר

   רבים מאתנו מחזיקים בתשוקה אמתית לעזור לקבוצות חלשות בחברה. עם זאת, הקמתה של עמותה חדשה הינה בבחינת צעד ראשון ומשמעותי לעבר עתיד ורוד יותר. אם אתם זקוקים לסיוע בכל הנוגע לתהליך ההקמה, כמו גם שירותי הנהלת חשבונות – אתם מוזמנים לפנות אל המרכז לניהול עמותות.

   לבצע את המשימה כהלכה

   תהליך הקמתה של עמותה חדשה דורש ידע ובקיאות בהיבטים שונים וחשובים ביותר. כדי שתהליך זה יתבצע בהתאם לדרישות השונות, רצוי ליצור קשר עם המרכז לניהול עמותות. צוות עובדי המרכז ילוו אתכם שלב אחר שלב באופן המקיף והאיכותי ביותר.

   צריכים ייעוץ לפתיחת העמותה?

   פנה עכשיו ונשמח לעמוד לשירותך

    מאשר קבלת עדכונים במייל

    חברה לקידום אתרים בגוגל חברה לקידום אתרים בגוגל